Organik Rankie Çevrimi İle Atık Isı Kazanımı Hakkında

Organik rankie çevrimi teriminin kısaltılmış ismi ORC’dir. Bu terim endüstri sektöründe kullanılmaktadır. Enerji firmaları bu yöntem ile atık ısı kazanımı yapmaktadır. Bu sayede atıklar ısıya dönüştürülmüş ve değerlendirilmiş olmaktadır.

 

Orc – Organik Rankie Çevrimi Tanımı

Organik Rankie Çevrimi
Organik Rankie Çevrimi

Isı verimi sağlamak amacıyla oluşturulan sistemler rankie sistemi olarak geçmektedir. Geleneksel olan rankie sistemleriyle benzer biçimde çalışmaktadır. Atık ısıdan enerji elde edilmektedir. Elde edilen bu ısı enerjisinin sistemde dolaşarak organik akışkan malzemeye aktarılması sistemine ise orc – organik rankie çevrimi ile atık ısı kazanımı denmektedir.

Sistem atık ısı enerji miktarına bağlı olarak çalışmaktadır. Bu miktar 200 KW’den başlayarak 15 MW’ye ulaşacak şekilde çok geniş bir enerji üretim miktarını kapsamaktadır.

Bu teknoloji buharlaştırıcı içindeki çalışma sıvısının buharlaştırılması ile başlar. Bu işlem için sıcak kaynaktaki ısı kullanılmaktadır. Burada buharlaştırılmak için seçilen çalışma sıvısının içeriği de önemlidir.

Bu sıvı silikon bazlı, hidrokarbon bazlı, soğutucu bazlı sıvılar olabilmektedir. Jeneratör, türbinler ve buharlaştırıcı makine sistemde kullanılır. Sistemde basınçlı buhar kullanılır. Bu sayede sıvı türbinlere ulaşır. Türbinlere ulaşan sıvı da jeneratör ile birleşir. İşte böylece bu yöntem ile elektrik üretilmiş olur.

Yöntem hakkındaki tüm bilgilere alanında uzman kadro ile çalışan www.aktermenerji.com endüstriyel enerji firmasından ulaşabilirsiniz.

 

Organik Rankie Çevrimi İle Atık Isı Üretimi Hakkında

Atık ısı üretiminde soğutucu ürünler de kullanılmaktadır. Özellikle buhar tekrar sıvı hale dönüştürülür. Bu yoğunlaştırma işlemi sayesinde geri dönüşüm elde edilir.

Soğutucu olarak soğutma kulesi, yer altı suyu, ırmak suyu araç olarak kullanılabilir. Bu seçeneklere ek olarak hava soğutma sistemi de verilebilir.

Tekrar eden süreç çalışma sıvısının soğutucu yardımıyla buharlaştırıcıya tekrar pompalanmasıdır. Bu yöntemde yakıt maliyeti bulunmamaktadır. Çünkü sıcak olan su yakıt maliyetini karşılamaktadır.

Yöntemin çeşitli avantajları bulunmaktadır. Örneğin yanma hiç bir şekilde yaşanmamaktadır. Böylece atmosfere de zarar verilmemiş olur. Sıcak olan su kaynağı ise gaz olabileceği gibi sıcak sıvı halinde de olabilir.

Bu kaynağın türüne göre doğrudan ya da dolaylı yöntem kullanılır. Örneğin sıcak kaynak gaz ise dolaylı bir birleşme söz konusudur. Eğer sıcak kaynak sıcak sıvı ise doğrudan bir birleşme gerçekleşir.

Tüm bu işlemler profesyonel şekilde www.aktermenerji.com firmasında orc – organik rankie çevrimi ile atık ısı kazanımı başlığı altında yer almaktadır.

Firmayı incelediğinizde bu yöntem ile ısı ve enerji üretimi için son teknoloji makine ürünlerinin usulüne göre kullanıldığını göreceksiniz.

 

Organik Rankie Çevrimi İle Isı Üretmenin Avantajları

İşte sizler için orc – organik rankie çevrimi ile atık ısı kazanımı avantajlarını liste şeklinde toparladık:

Çalışma prensibi bakımından büyük avantaj sağlamaktadır.

Düşük türbin dönüş hızına sahiptir.

Buna bağlı olarak mekanik parçalardaki aşınma diğer yöntemlere göre daha az gerçekleşir.

Yine bu olguya bağlı olarak türbin kanatlarındaki aşınma da diğer yöntemlere göre çok daha az meydana gelir.

Sistem düşük basınçlarda da çalışabilmektedir.

Bu yüzdende firmaya avantaj sağlayarak kullanılan ana ürün ekipmanlarının ömrü çok daha uzun ve dayanıklı olmaktadır.

Organik Rankie Çevrimi

Akterm Enerji

Şirketimiz Yenilenebilir Enerji ve Enerji verimliliği alanlarında hizmet vermek üzere İstanbul’da kurulmuştur. İnsanoğlunun yaktığı ilk ateşten beri süregelen enerji kaynaklarının kullanılması sürecinde doğayla savaşma paradigması, günümüzde etkisini gördüğümüz iklim değişiklikleri ile beraber yadsınamaz bir gerçeklik olarak, hükmünü yitirmiştir..

Hizme almak İçin bize ulaşın.