Güneş Enerjisi

Dünyada en temiz enerji şekli olarak bilinen güneş enerjisi hem maliyeti açısından hem de kullanılabilir olması açısından sıkça tercih edilmektedir. Güneşin yaymış olduğu ısıdan elde edilen enerji paneller sayesinde elektrik üretimi yapabilmektedir.

 

Güneş Enerjisi Nedir?

Dünyanın en temiz enerji kaynakları arasında gelen güneş enerjisi, ısıdan elde edilen enerji anlamına gelmektedir. Güneş dünyanın en büyük kaynakları arasındadır. Bu nedenle de elektrik üretiminde de kullanılması özellikle son dönemde yaygınlaşmıştır. Sera gazı salınımı, nükleer enerji tehdidi, su kaynaklarının tükenme ihtimaline karşı olarak artık dünya güneş enerjisine yönelmiştir. Güneş ışınlarının içerisinde bulunan hidrojenlerin helyuma dönüşmesi sırasında açığa çıkan enerji güneş enerjisidir. Güneş panelleri ile birlikte güneşin ışınları elektrik enerjisine dönüşmektedir.

Güneş EnerjisiGüneş Enerjisi Nasıl Elde Edilir?

Güneş enerjisinden elektrik elde edilmesinin çok kolay bir sistemi bulunmaktadır. Güneş bazı bölgelerde yılın her günü kendini göstermekte ve ısısıyla dünyayı aydınlatmaktadır. Güneş bu aydınlatma işlemini ışınlarla yapmaktadır. Bu ışınlarının içerisinde hidrojen bulunmaktadır. Kurulan güneş panelleri sistemleri sayesinde güneş ışınları hidrojeni helyuma dönüştürerek ortaya bir enerji çıkmasına sebep olmaktadır. Bu enerji akülerde depolanarak belirli bir seviyeye geldiği anda elektrik üretmeye başlar. Bu üretim sonucunda akülerin ana elektrik tesisatına bağlanarak enerjinin dağıtılmasını sağlar.

 

 Avantajları Nelerdir?

Güneş enerjisinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Temiz ve güvenilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinin avantajları ise şu şekildedir;

– Güneş enerjisi en temel temiz yenilenebilir enerji kaynağıdır. Tükenme ihtimali yoktur.

– Enerjiye ihtiyaç duyulan her alanda (sanayi, konutlar, tarım alanları) güneş enerjisi kolay bağlantılar ile kullanılabilir.

– Maliyeti en düşük enerji çeşididir. Kurum maliyetlerinin yanı sıra enerji üretimindeki maliyetleri de son derece düşüktür.

– Kolay kurulabilir.

– Çevreye zararlı atıklar veya gaz salınımı yoktur.

– Ekonomik dalgalanmalardan etkilenmez. Güneş enerjisinin maliyeti değişmez maliyetler arasındadır ve kullanım kolayca hesaplanabilir.

 

Yasal mıdır?

Güneş enerjisinden faydalanmak isteyen herkes için devlet önemli teşviklerde bulunmaktadır. Geleceğin enerji kaynağı olarak görülen güneş enerjisi için devletten izin alınması gerekmektedir. Bu izin doğrultusunda kurulumu yapılan panellerden yasal olarak enerji elde edilebilir.