Geleneksel flaş türbinlere göre çok daha düşük sıcaklıklardan elektrik üretebildikleri ve istenildiği gibi ölçeklendirilebildikleri için ORC sistemleri günümüzde yenilenebilir enerji projelerinde sık tercih edilen sistemlerdir.

Düşük sıcaklıklarda ısı transfer verimi çok önemli olduğundan, bu sıcaklıklardaki uygulamalarda kullanılacak çalışma sıvısının seçimi kritiktir. Verim, büyük ölçüde sıvının termodinamik özellikleri ve çalışma koşullarına bağlıdır. Düşük kalitede ısıdan elektrik elde etmek için, kullanılacak sıvı genellikle sudan daha düşük kaynama seviyesine, daha yüksek kütleye sahip olmalıdır.

Hidro-fluoro-karbon çalışma sıvıları buzdolapları, klima ve chiller sistemlerinde sıklıkla kullanılırlar bu yüzden de piyasadan çok uygun fiyatlarla, rahatlıkla tedarik edilirler.

Faydaları

Organik Rankine Çevirimi (ORC) prensiplerini kullanarak çok yüksek verimlilikte elektrik üretmeyi başarmıştır. Kendine özgü çalışma prensibi olan bu küçük güç ünitesinin, en önemli özelliği üretim süreçlerinden kaynaklanan ve çoğu zaman kullanılmayan atık ısıdan, elektrik ve sıcak su üretmesidir.

Ne Gerekli

En az 90 °C’lik yeterli ısıya sahip olduğunuz sürece, ORC ürünleri atık ısınızı elektriğe dönüştürebilir.